Nejčastějším cestou vniknutí zlodějů do rodinného domu jsou okna a dveře. Je tedy záhodno věnovat jejich zabezpečení patřičnou pozornost.
Náhrada běžných skel v izolačních dvojsklech či trojsklech skly bezpečnostními (nejčastejí typ Connex nebo Stadip), tedy vrstvennými je vždy první volbou. Pojišťovny však jako “překážku” uznávají bezpečnostní skla až od určité tlouˇšťky skleněné tabule a bezpečnostní folie. Většinou se používají bezpečnostní skla kvality 3.3.2 a lepší.
Neočekávejme však od bezpečnostních skel, že by byla schopna vniknutí násilníka zabránit. Pouze jej zpomalí a vyvolaný hluk připoutá pozornost okolí. I to však v kritické chvíli může být to rozhodující.
V poslední se stále víc množí případy vykrádání rodinných domů vypáčením křídla od rámu. Tomu můžeme zabránit instalací celoobvodového kování s bezpečnostními prvky. V Čechách to však stále ještě není standardem, a proto je třeba to při objednávání nových oken zvlášť požadovat. I zde je k dispozici několik úrovní bezpečnosti, lišících se konstrukcí i cenou. Doporučuje se tedy poradit se s odborníkem abychom jen nevyhazovali peníze oknem.
Neexistuje způsob, jak vykradení našeho příbytku úplně zabránit, jde hlavně o to, jak tuto pravděpodobnost maximálně snížit. Zde dokážou pomoci I předokenní rolety, které v “zataženém” stavu tvoří podstatnou překážku vniknutí případného násilníka.
Bezpečnostní skla, kování i předokenní rolety už máte a stále máte obavy? Tak už jen dobrá pojistka a elektronické zabezpečení, ale to už jsme od oken trochu někde jinde.