Lukáš 2012-10-09 16:56:16
Dobrý den, rozhoduji se pro koupi oken do novostavby RD a řeším jednu věc, zda vybrat okna s rámečkem TGI nebo SWISSPACER-V, u TGI je prý výhoda, že se v rozích dá ohýbat což se prý u SWISSPACER-V říct nedá a ten se musí lepit nebo svařovat a to prý může způsobit časem problémy. Další věc je ta, že jsem cca 7 m od silnice, která je celkem frekventovaná proto bych pro své pohodlí raději volil okna s lepší aku. vlastností. Samozřejmě ani na tepelné vlastnosti nechci zanevřít. z Vaší nabídky se mi nejvíce zamlouvají Osmikomora PASIV-OL, jak by se zde řešila lepší zvuková izolace? Děkuji za odpověd.
odpověď
Dobrý den,
1) Pokud prorovnáváme čistě tepelnou izolaci, vychází o dost lépe rámeček Swisspacer-V než rámeček TGI (Swisspacer-V má lineární součinitel prostupu tepla PSI = 0,030 až 0,035, TGI má PSI = 0,040 až 0,045). Rámeček Swisspacer-V je oproti rámečku TGI podstatně pevnější než TGI, a tedy v konečném důsledku v izolačním dvojskle/trojskle o hodně rovnější než TGI (TGI se pak často může někomu jevit jako zprohýbaný). Díky své "měkkosti" se rámeček TGI snadněji ohýbá než rámeček Swisspacer-V - lze jej tedy snadno vyrobit v rámci izolačního dvojskla/trojskla jen s jedním napojením (ale pozor - mnoho firem tuto zásadu nedodržuje a je schopno dodat i okna s rámečkem TGI s několika napojeními v rámci jednoho skla). Na ohýbání rámečku Swisspacer-V v rozích jsou nezbytné velmi speciální ohýbací stroje, a proto jej dokáže dodat pouze s jedním napojením jen pár firem na trhu. Ostatní jej v rozích napojují přes rohové spojky s důkladným utěsněním. S uvážením všech výše popsaných pro a proti OKNA.EU preferuje řešení s rámečky SWisspacer-V, a to i přes jejich vyšší finanční náročnost - dle naších praktických zkušeností lépe brání povrchové kondenzaci a i zákazníci jsou s nimi z hlediska estetiky podstatně spokojenější.
2) Osmikomora řady PASIV umožňuje zasklívat trojskla až do 50 mm tloušťky. Je zde tedy velmi snadné zvýšit zvukovou izolaci oken (zvětšením tlouštky skleněných tabulí a jejich vhodnou kombinací nebo instalací speciálních protihlukových vrstvenných skel) bez toho, že by to mělo jakýkoliv negativní vliv na tepelnou izolaci těchto moderních oken.
Děkujeme OKNA.EU